Březen 2012

World Of Beuty And Spa 2012

4. března 2012 v 13:09 | MKR II
World Of Beuty And Spa 2012

Měl jsem možnost být po dva dny přítomen na tomto pro mne zvlástním veletrhu. Díky pracovní nabídce jsem byl svědkem nemalému šílenstvi za honbou o zkrášlení sebe sama.

První a možná ne až tak překvapivá věc byla návštěvnost. Pokud by se mě někdo zeptal před týdnem jakou bych si odvážil hádat zaplněnost výstaviště, tak bych si představil malé hloučky lidi pomalu se loudající, mezi ospalými vystavovateli. Pro přibližení mužskému pokolení, bych návštěvnost přirovnal k velkému autosalonu, ale šilenějsi a ... Barevnější!

Ženy, dívky, dámy, silikonové barbie přes sebe šlapaly a narážely do sebe, když míjely náš stánek. Nabíraly plné hrsti levné kosmetiky a já jen překvapeně zjištoval jak málo toho vím o líčení. Moje představa, že žena má třeba jen rtěnku, řasenku a nějaký pudr byla nabouraná tisíci odstíny různých prazvláštních tužtiček, lepivými patlátky na rty, pestrobarevnými kulatými pudry na ani nevim co a ani nejlepši malířská firma nemá tolik odstínů barev co mají laky na nehty. A ženy je všechny poznají a dokaží odlišit...

Nemám nic proti zkrášlování. Trocha líčidel dokáže udělat z krásne dívky dívku s krásou hypnotizujici. Make up také zakryje nepěkné akné a podobné neduhy,ale nikdy z ne tolik pěkne dívky neudělá modelku. Nedokáže ubrat na nezdravé váze a podobně. Nedokázal jsem pochopit na co si mladá slečna, která měla dobrých sto kilo, uplé kalhoty a třpytila se zlatými doplňky kupuje dalši kilo šminek za dobrých 600 korun, když už má asi dobrého půl kila na obličeji! Když zaplatila, tak na mě lišácky mrkla a se zašustěním pytlíku od Mcdonaldu "ladně odtančila" pryč. A podobných zvláštností byla celá řada. Staré paní nakupovali pestrobarevné šminky, které jsem si nedokazal představit, že je někdy použijí. A tak dále. Ale ani to by mi nakonec nepřislo tak divné. Konec konců tohle jde videt i denně v centru.

To co se mi jeví jako největši zvláštnost je "krása". Už jen název veletrhu - Svět krásy a lázní... Být antický fylosof a někdo mi pověděl pouze tento název, tak si představím utopické zahrady Edenu a vody z nichž stoupá horká pára a podobně. Ale dnes, v Praze, v Letňanech je krása vyjádřena snahou o co nejdokonalejši vzhled, pěticentimetrovými umělymi nehty, na kterých je namalovaná pomalu střešní malba sixstinské kaple, nastříkaným umělým opálením, co nejvýraznějším líčením a nejlepe doplněné o přehršel blyštivých kamínků na nehtech počínaje na řasích konče a účesy tak podivnými a nevkusnými, že až smutno mi z toho bylo.

Pokud bych se měl dostat na určitý prazáklad věci, k pragmatickému jádru celého "zkrášlování". Z genetického hlediska si partnery vybíráme podle toho, jak náš instinkt usoudí, že bude silná genetická výbava našeho společného potomka. Není to úmyslné, a už vůbec ne vědomé. Je to přirozený proces výběru. Někdo to mylně nazývá vkus. Například někteří muži preferují blondýnky. I to může být charakteristické pro to, jaký je jeho idealní genetický protějšek - tudíž podvědomně ví, že je to tak spravné. Samozřejmě jsou to i dalši faktory jako například, výška, tělesná stavba, velikost poprsí,šířka pánve, tvar nosu a vůně. Vůně je jedna z mála věcí, které nám dle mého názoru naopak můžou napovědět při hledání partnera. Výsledky jedné studie ukázaly, že pokud žena dostane k přivoněni 10 mužských stejnou měrou propocených triček, tak aniž by ty muže předtím viděla, tak muž s genetickou výbavou pro ni nejlepší, jí zapáchal nejméně,nebo nejpřijatelněji. A tím se dostávám k tomu, že když si vybíráme voňavku, tak opět bezmyšlenkovitě volíme tu, která dokáže nějakým přirozeným způsobem podtrhnout náš přirozený pach a tím ho tak trochu zvýraznit.

A proč se tedy ženy a muži zkrášlují, nebo proč s tím vůbec začali? Jak je naznačeno výše v textu je to kvůli zalíbení se druhému pohlaví. Každý může namítnout, že je to kvůli tomu, aby se cítil lépe, nebo sebevědomněji, ale člověk je od přirody tvor líny a pokud by zkrášlování nemělo svůj smysl, tak to nikdo nedělá. Tím se dostávam k tomu co mě svrbí nejvíce. Budu ted´ mluvit z pohledu muže, protože přiznejme si to, muži se zase tolik nelíčí a nedělaji kvůli tomu veletrhy (ale k kvůli autům a motorkám ano - a jsme hrozní,my víme). Ukažte mi chlapa, který chce mít doma ženu, která mu neuvaři ani kávu, protože by si zničila svoje pěticentimetrové pomalované nehty. Nám se to nelíbí! Kdo z nás chce mít přitelkyni, kterou pohladí po vlasech a vzápjetí ho zasáhne sonická vlna jekotu o zničeném účesu. Nám se to nelíbí! Kdo z mužů si chce večer lehnout do postele s manželkou, která když se vrátí z koupelny, tak ji poznate jen podle hlasu a chvili v duchu rikate: Je tu cizi zenska...! Nám se to NELÍBÍ!

To co je ted povážováno za krásně, moderní a právě in bylo vytvořeno ženami, ne muži, kteří mají krásu ženy ocenit. Potom je tohle cele jen žeská zábava a v tom případě dobrá. Bavte se. Malujte se, lepte si na sebe kraviny, ale domů přijdte bez toho. My to nedokážeme ocenit, protože se nám to vážně nelíbí, a jestli budete chtít, aby muž byl spokojený, když přijdete domů, tak mu po příchodu ukažte prsa a bude klid :-D.

Ženy, dívky, dámy,lady a všechny něžná boží stvoření my vás chceme krásné, ale takové jaké jste doopravdy. Přirozené! Ne to co ze sebe dovedete udělat. My chceme aby jste byli po ránu roztomile rozcuchané, aby jste večer vypadali po práci stejne strašně jako my. I tak vás budeme nosit na rukou, ale budťe své a ne umělé. Ideál krásy neexistuje! Krása je ve vás, v nás. A nenechte si nechat nalepit umělé nehty, řasy a kdo ví co ještě. My z toho vážně odvázaní nejsme.

Michael Kottas Romanovsky II